Akademik dergilerin 2016 atıf raporu JCR yayınlandı

Thomson Reuters’ın 2016 Dergi Atıf Raporu’nun tüm listesini indirmek için tıklayın.

Thomson Reuters 2016 Dergi Atıf Raporu (Journal Citation Report – JCR) yayınlandı. JCR uluslararası akademik alanda faaliyet gösteren ve Web of Science tarafından taranan dergileri Etki Faktörüne (Impact Factor – IF) göre listeliyor. Bu veriler ışığında akademik yayınların etki düzeyleri karşılaştırmalı olarak incelenebiliyor. Liste Türkiye’deki TÜBİTAK gibi yayın teşviklerinde de baz alınıyor.

2016 raporunda, önceki yıllarda olduğu gibi, üst sıralarda ağırlıklı olarak tıp ve doğa bilimleri dergileri yer alıyor. Listede 81 ülkeden ve 234 disiplinden 11.365 dergi yer alıyor. Raporda ayrıca yeni bir disiplin de yer alıyor: Yeşil ve Sürdürülebilir Bilim ve Teknoloji.

Listedeki dergilerin %57’si 2015 yılın göre yükseliş gösterirken %42’si etki faktörü bakımından daha düşük performans gösterdi. CA: A Cancer Journal for Clinicians dergisi 131,723 puanla listenin en üs sırasında. Living Reviews in Relativity dergisi 32 puanlık etki faktörü skoruyla açık erişimli dergiler arasında ilk sırada yer alıyor. Morbidity and Mortaliy Weekly Report dergisi de 10,588 etki faktörüyle yeni dergiler arasında ilk sırada yer aldı.

Etki Faktörü nasıl hesaplanır?

Dergilerin etki faktörü 2 yıllık süre içerisinde bir derginin aldığı atıf sayısının aynı süre içerisinde yayınladığı makale sayısına bölünmesiyle hesaplanıyor. Dolayısıyla, derginin aldığı atıf sayısı o derginin etki düzeyini ölçmek için kullanılan en önemli gösterge. Örneğin; etki faktörü 2 olan bir dergide yayınlanan bir makalenin 2 yıllık süre içerisinde ortalama referans verilme sayısı 2 olarak öngörülebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s