URAP Dünya Alan Sıralaması 2017

Dünya üniversite sıralamalarını yayınlayan THE ve QS ile birlikte URAP da disipliner alan bazlı üniversite sıralaması raporunu geçtiğimiz haftalarda yayınladı. Bu liste dünya üniversitelerinin akademik yayın performanslarını disiplinlerine göre ayrı ayrı değerlendirerek sıralıyor. Türkiye üniversitelerini de hem dünya genelinde hem de Türkiye çapında sıralayarak önemli veriler sunuyor.

Türkiye üniversitelerinin dünya sıralamasında en yüksek konum elde ettiği disiplin mimarlık: İTÜ ve ODTÜ mimarlık alanında dünya genelinde sırasıyla 97. ve 100. sıraya yerleşiyorlar. Bu konumlarıyla Türkiye’nin en başarılı olduğu alan mimarlık oluyor.

Diş Hekimliğinde de Hacettepe (103), İstanbul (105) ve Ege Üniversiteleri (128) üst sıralarda yer alan kurumlar olarak dikkat çekiyor.

İnşaat Mühendisliğinde de İTÜ (147) ve ODTÜ (189) öne çıkıyor.

Üniversitelerin sıralamaya girdiği alan sayıları şu şekilde:

ODTÜ: 17
İTÜ: 14
Gazi: 13
Hacettepe: 12
Ankara: 10
İstanbul: 10
Ege: 9
Bilkent: 8
Erciyes: 7

Buna karşın; bu yıl açıklanan 41 alan sıralamasının 16’sında Türkiye üniversiteleri yer almıyor.

Türkiye’nin hiçbir üniversitesinin yer almadığı alanlar şu şekilde: Tarım, Arkeoloji, İşletme, Ticaret & Yönetim & Turizm & Hizmet Sektörü, Ekonomi, Sinema ve Dijital Medya, Tarih, Gazatecilik, Hukuk, Felsefe, Piskoloji, Sosyoloji, İstatistik, Güzel Sanatlar ve Şehir Bölge Planlaması.

ODTÜ merkezli bir üniversite sıralaması kuruluşu olan URAP dünya genelindeki 2000 üniversiteyi analizine dahil etmesiyle, daha kapsamlı bir resim sunmuş oluyor; bu haliyle, benzerlerinden ayrışan bir sıralama kuruluşu. Bunun dışında, odağına akademik performansı, hatta özel olarak da bilimsel yayınları, almasıyla sınırlı bir bilgi sunmuş oluyor. Araştırma dışında diğer faaliyetleri (örn. öğretim faaliyetleri, prestij, tanınırlık, uluslararasılaşma gibi ölçütleri) de dahil eden analizler için en geçerli adres hala QS ve THE.

URAP’ın 2016-2017 Alan Sıralamasının raporu için: URAP_2016-2017_DUNYA_ALAN_SIRALAMASI_RAPORU_16_MAYIS_2017.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s