THE Üniversite Tanınırlığı 2017 Sıralaması yayınlandı

THE – Times Higher Education’ın Dünya Üniversite Tanınırlığı 2017 listesi yayınlandı. Farklı disiplinlerden ve coğrafi bölgelerden uluslararası yayınları bulunan akademisyenlerin fikirlerine başvurularak oluşturulan liste, dünyada en prestijli 100 üniversiteyi tanınırlığına göre listeliyor.

Hemen her listede olduğu gibi listenin ilk 10’unda diğer listelerde de görmeye alışkın olduğumuz ABD ve Birleşik Krallık Üniversiteleri yer alıyor: Sırasıyla; Harvard, MIT, Stanford, Cambridge, Oxford, California -Berkeley, Princeton, Yale, Chicago Üniversiteleri ve California Teknoloji Enstitüsü.

Ancak, listenin dikkat çeken en önemli özelliği Çin üniversitelerinin dünya ligindeki prestijini artırdığını gözler önüe sermesi. Tsinghua Üniversitesi 15. sırada kendine yer buluyor. Peking Üniversitesi de ilk kez ilk 20’ye girerek 17. sıraya yerleşiyor. Bu üniversiteler Imperial College London ve Pennsylvania ve Cornell Üniversitelerini geride bırakmayı başarıyorlar. Hong Kong Üniversitesi de 39. sıraya yerleşerek ilk kez ilk 40’ya yer alıyor.

Fakat disipliner farklar gözetildiğinde daha karmaşık bir resim ortaya çıkıyor: Çin üniversiteleri doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında üstün bir tanınırlığa erişmiş durumdalar. Buna karşın tıp ve sosyal bilimlerde bunun çok gerisinde bir performans sergiliyorlar.

Çin Üniversitelerinin bu listede daha üst sıralarda yer alması, QS gibi diğer listelerdeki artan başarısıyla paralellik gösteriyor. Buna karşın Belçika, Hollanda ve Fransa üniversiteleri önceki yıllardaki başarılarının gerisine düşüyorlar. Türkiye’nin üniversiteleri ise listede hiç yer bulamıyorlar.


THE’ın tanınırlık listesi Eylül 2017‘de yayınlanacak olan genel üniversite sıralamasında kullanılacak olan göstergelerden yalnızca biri. Elbette yüksek öğrenim alanının aktörlerinin öznel yargılarına dayanıyor ve tam da bu nedenle gerçeği yansıtmıyor olmakla eleştiriliyor.

Listenin dayandırıldığı anketin başarı algısına odaklandığını ve her zaman gerçek başarıyı yansıtmayabileceğini teslim ederek başlayalım.

Ancak bir üniversitenin akademisyenler nazarında bilinirliğinin ve tanınırlığının küresel ölçekte prestijini anlamak için güçlü bir araç olduğu muhakkak. THE’nin tanınırlık listesi bunu sağladığı için önemli bilgiler taşıyor.

Listenin oluşturulmasında Kuzey Amerika, Asya Pasifik, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’dan farklı disiplinlerden akademisyenlerin görüşlerine başvuruldu. Akademisyenler alanlarında en iyi üniversiteleri seçmeleri istendi. Araştırma ve öğretim kategorilerinde en iyi 15 üniversite adını belirttiler. Toplanan verilerle üniversitelerin skorları oluşturuldu. Böylece, dünyanın farklı bölgelerinden ve farklı disipliner alanlardan akademisyenlerin araştırma ve öğretim kategorilerine göre en prestijli buldukları okullara göre üniversiteler sıralanmış oldu.

THE Üniversite Tanınırlığı 2017 Sıralaması yayınlandı’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s