QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018 yayınlandı

En önemli üniversite sıralamalarından biri olan QS World University Rankings 2018 8 Haziran 2017’de yayınlandı.

Listenin ilk 10’unda önceki yıllarla karşılaştırıldığında büyük bir değişiklik göze çarpmıyor. Birinci sırada Massachusetts Institute of Technology (MIT) yer alıyor. Bunu sırasıyla diğer Amerikan üniversiteleri Stanford, Harvard ve California Institute of Technology izliyor. Ardından 4 Birleşik Krallık üniversitesi Cambridge, Oxford, UCL (University College London) ve ICL (Imperial College London) geliyor. 9. sırada Chicago Üniversitesi yer alırken, 10. sırada ETH Zurich  yer alıyor.

Ancak, listenin geneline bakıldığında Rus ve Uzakdoğu üniversitelerinin yükselişe geçtiği göze çarpıyor. Rus üniversitelerinin hükümet fonlarından daha fazla yararlanmasının ve öğrenci hareketliliğinin artmasının bir sonucu olarak, listede yer alan 24 üniversitenin 21’i önceki yıllara kıyasla yerini korudu ya da daha üst sırada yer aldı.

Çin’in de listede 50 üniversitesi bulunuyor ve 6 tanesi ilk 100’de yer alıyor. Çin’in Zhejiang ve Bilim ve Teknoloji Üniversiteleri ilk kez ilk 100’e girmeyi başarıyorlar.

 

QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018 listesinde Türk Üniversiteleri

421-430

Bilkent Üniversitesi

431-440

Koç Üniversitesi

461-470

Sabancı Üniversitesi

471-480

ODTÜ – Orta Doğu Teknik Üniversitesi

491-500

Boğaziçi Üniversitesi

600-650

İstanbul Teknik Üniversitesi

750-800

Hacettepe Üniversitesi

801-1000

Ankara Üniversitesi

801-1000

Çukurova Üniversitesi

801-1000

Gazi Üniversitesi

801-1000

İstanbul Üniversitesi

 

Listede en üst sırada yer alan Türkiye üniversiteleri ise 400-500 bandında yer alıyorlar. En üst sırada Bilkent Üniversitesi yer alırken, bunu Koç ve Sabancı Üniversiteleri izliyor. En iyi dereceye sahip devlet üniversiteleri ise ODTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri. Daha alt sıralarda, sırasıyla, İTÜ, Hacettepe, Ankara, Çukurova, Gazi ve İstanbul Üniversiteleri yer alıyor.

QS Metodolojisi

QS’in metodolojisi üniversiteleri 6 farklı göstergeye göre sıralamaya dayanıyor.

En önemli gösterge, %40 ağırlıkla akademik tanınırlık. Yüksek öğrenim sektöründe yer alan 70bin kişinin görüşlerine başvurularak üniversite tanınırlığı ölçülüyor. Bu örneklem, üniversite sıralamalarında kullanılanlar arasında en büyüğü. QS, Tıpkı THE (Times Higher Education) gibi, öznel algılara büyük bir ağırlık vermekle eleştiriliyor. Ancak; bir üniversitenin bilinirliğini anlamak için sektörde bulunan aktörlerin kurumlar hakkında ne düşündüğünün önemli bir işaret olduğu aşikar.

İkinci gösterge, 30bin işverenle yapılan anket; %10 ağırlığı oluşturuyor. Bu anket işverenler nezdinde üniversitelerin tanınırlığını ölçüyor. Dolayısıyla; QS mezun olunan üniversitenin piyasadaki prestijini de sıralamada etkili bir gösterge olarak analize dahil ediyor.

Üçüncü gösterge, %20 ağırlıkla öğretim üyesi sayısının öğrenci sayısına oranı. Eğitim kalitesiyle ilgili bir gösterge olarak sıralamada hatırı sayılır bir öneme sahip.

Dördüncü gösterge, yine %20 ağırlıkla akademisyenlerin aldığı atıf sayısı. Bilimsel araştırmanın etki düzeyi üniversite sıralamasının en önemli göstergelerinden.

Beşinci ve altıncı göstergeler ise, %5 ağırlıkla, uluslararası öğrenci ve akademisyen oranları. Diğerlerine kıyasla daha önemsiz olsa da, QS sıralamasında uluslararasılaşma ölçütü de sıralamaya etki ediyor. (Bkz. Türkiye’nin uluslararası öğrenci profili)


Üniversite sıralamalarını değerlendirirken, ne tamamen reddedilmesi ne de kusursuz doğrular olarak kabul edilmesi gerektiği yine bu sayfalarda savunulmuştu. Önemli olan, bu göstergeleri ne anlattığının farkında olarak değerlendirmek.

QS sıralaması uluslararası tanınırlık ve bilimsel üretime dayalı olarak üniversiteleri birbiriyle yarıştıran bir resim sunuyor. Bu resimde, Amerikan ve İngiliz üniversitelerinin ağırlığı hissedilse de, Asya üniversitelerinin daha önemli olmaya başladığı göze çarpıyor. Türk üniversiteleri ise kendine ancak son sıralarda yer bulabiliyor. Türkiye’de kurulalı 20-30 yıl olmayan vakıf üniversitelerinin nasıl en eski devlet üniversitelerinin önüne geçebildiğinin üzerinde durmakta fayda var.

 

 

QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018 yayınlandı’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s