Türkiye’nin Uluslararası Öğrenci Profili

Türkiye uluslararası öğrencilerin yüksek öğrenim için yoğun ilgi gösterdiği bir merkez sayılmaz. 2016-2017 yılında uluslararası öğrenci sayısı 108076’ya ulaştı. Toplam öğrenci sayısının da %1.6’sına denk düşüyor. Ülkelere göre dağılımına bakıldığında da, coğrafi olarak yakın ve/ya kültürel ilişkilerin olduğu ülkelerden öğrencilerin üniversite eğitimi almak için Türkiye’ye geldiği resmi ortaya çıkıyor.

Listenin ilk sırasında 15042 öğrenci sayısıyla Suriye var. Ülkedeki savaş koşullarının bu durumun en önemli etkeni olduğunu tahmin etmek hiç güç değil. İkinci sıradaysa hem dil benzerliği hem de komşu ülke olması nedeniyle Azerbaycan bulunuyor. En fazla öğrencinin kabul edildiği ülkeler çoğunlukla Müslüman yoğunluklu nüfusa sahip olan orta doğu ve asya ülkeleri. Bunun dışında, Balkan ülkeleri ve Almanya‘dan da hatırı sayılır miktarda öğrencinin Türkiye’de eğitimi tercih etmesi söz konusu. Mevcut veriler ışığında bir genelleme yapmak çok mümkün olmasa da, bu ülkelerdeki Türk azınlıkların önemli bir ağırlığı oluşturduğu tahmini yürütülebilir.

 

ulke
Kaynak: http://www.yok.gov.tr

 

 

Üniversite tercihlerinde de İstanbul Üniversitesi açık ara ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada Anadolu Üniversitesi yer alıyor; ancak, açıköğretim öğrencilerinin önemli bir ağırlığı olduğunu da not edelim. Üçüncü sıradaki Gaziantep Üniversitesi‘nde de uluslararası öğrencilerin çoğunluğunu Suriyeli öğrenciler oluşturuyor.

 

uni
Kaynak: http://www.yok.gov.tr

 

Bu sayılar, Türkiye’deki akademik kuruluşların bir cazibe merkezi olmaktan bir hayli uzak olduğuna dair önemli ipuçları taşıyorlar. Uluslararası akademik sistemde akademik üretimin en önemli prestij kaynağı olduğu düşünüldüğünde, Türk üniversitelerinin bu hususta dikkate değer bir tanınırlığa eriştiği söylenemez. Bu durum, en çarpıcı biçimde, üniversite sıralamalarında göze çarpıyor. Haliyle, Türk üniversiteleri bölgesel ölçekte ve sınırlı sayıda uluslararası öğrenci çekebiliyor.

Türkiye’nin Uluslararası Öğrenci Profili” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s