Neoliberal zamanların üniversiteleri

Yüksek öğretimde ve akademik araştırmada üretkenliğin ve verimliliğin yayın sayıları, etki faktörü, atıf sayıları gibi göstergelere dayalı olarak ölçülmesinin üniversitelere nasıl bir etkisi var? Akademik araştırma gündemleri bu rasyonaliteyle birlikte nasıl dönüşüyor? Neler araştırmaya değer hale geliyor, neler önemsizleşiyor? Üniversitelerin toplumla ilişkisi bu akademik kültür içerisinde ne hale geliyor?

9781137552112.jpgHakan Ergül ve Simten Coşar’ın derlediği Universities in Neoliberal Era: Academic Cultures and Critical Perspectives kitabı bu sorulara yanıt bulma kaygısıyla oluşturulmuş çok önemli bir çalışma. Çek Cumhuriyeti, Fas, Türkiye ve Birleşik Krallık gibi farklı ülke deneyimlerini örnek olarak alarak, zaman zaman da karşılaştırmalı olarak inceleyerek üniversite kültürlerinin neoliberal tahribat altında edindiği yeni biçimleri mercek altına alıyor.

Kitabın bir de sürprizi var: Hasan Ünal Nalbantoğlu’nun 2003 yılında Toplum ve Bilim dergisinin 97. sayısında yayınlanan ve bugün artık klasik mertebesine erişen Üniversite A.Ş.’de bir ‘homo academicus’: ‘Ersatz’ yuppie akademisyen makalesinin İngilizce çevirisi de bu kitapta yer alıyor.

Üniversitelerde yeşeren hız kültürüne karşı yavaş akademi/yavaş profesör manifestosuna yine bu sayfalarda yer vermiştik. Neoliberal aklın akademiyi nasıl ele geçirdiğini idrak edebilmek için bu kitaba da kulak vermek gerekiyor.


Ergül, Hakan; Coşar, Simten (2017) Universities in the Neoliberal Era: Academic Cultures and Critical Perspectives, Palgrave MacMilland

Neoliberal zamanların üniversiteleri’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s