Yanılmış bir Psikiyatr ve Oğlunun Sıradışı Portreleri: Charles ve Richard Socarides

Charles W. Socarides 1922-2005 yılları arasında yaşamış, şöhretli bir psikiyatrist ve psikanalist. Eşcinselliğin nedenleri ve ‘tedavisi’ üzerine çalışmalarıyla tanınıyor. Bu konuya ilişkin sayısız kitabın ve makalenin yazarı. Aynı zamanda onlarca eşcinsel üzerinde yöntemlerini de uygulamış bir hekim. Socarides, eşcinselliğin APA (Amerikan Psikiyatri Birliği) tarafından hastalık olarak tanınmamaya başladığı 1974 yılından sonra da eşcinselliği hastalık olarak görmeye ve ‘onarıcı terapi’ yöntemlerini uygulamaya devam etti. Ancak, çalışmaları kabul görmedi, başarılı olamadı. Fakat Socarides’in akademik başarısızlığı bunlarla sınırlı değil; görünüşe bakılırsa özellikle en büyük oğluyla ilişkisi akademik kariyerinin baştan sona yanılgılarla dolu olduğunu çarpıcı bir biçimde gösteren sıradışı bir hikaye. 

Charles_SocaridesCharles Socarides ‘The Overt Homosexual’ ve ‘Homosexuality: A Freedom Too Far’ kitaplarının yanı sıra New York’ta kurduğu NARTH (National Association for Research and Therapy of Homosexuality – Eşcinsellik Araştırması ve Terapisi için Ulusal Birlik) merkezinin de kurucusu. Bu merkezde değişmek isteyen eşcinsel erkek ve kadınlara etkili bir psikolojik terapi hizmeti sağlandığı belirtiliyor. Babanın yokluğu ya da dominant bir annenin varlığı sonucu geliştiğini düşündüğü eşcinselliği onarıcı terapilerle bu merkezde tedavi ettiğini iddia ediyor.

Gelgelelim, Charles Socarides hiç ummadığı bir yerden, oğlunun 90’lı yıllarda eşcinsel olduğunu söylemesiyle, büyük bir sarsıntı geçiriyor. Aynı dönemde etkili bir insan hakları savunucusu olarak dönemin başkanı Bill Clinton’la birlikte çalışan oğlu Richard Socarides babasının argümanlarını adeta boşa çıkarıyor. Öyle ki, oğluyla güçlü duygusal bir bağı ve yakın ilişkisi bulunuyor. Hatta, annesiyle boşanmalarından birkaç yıl sonra Richard babasıyla olmayı seçerek onun yanına taşınıyor. Kısacası, Charles Socarides’in kuramlarına hiç uymayan bir eşcinsellik örneğini bizzat oğlu teşkil ediyor: Richard Socarides babasıyla ilişkisi ve ona açılma deneyimini şöyle anlatıyor:

“Ben 6 yaşımdayken annem ve babam boşanmıştı. Babam evden ayrıldığı için başlangıçta annemle yaşadım ama babamı çok özlüyordum. 13 yaşımda tekrar babamın yanına taşındım. Upper East Side’da yaşıyorduk ve ofisi evimizin alt katındaydı. Yani üst katında ona açılacak bir çocuğu varken, alt kata eşcinselliği tedavi etmesi için ona gelen insanlar doluşuyordu. Nevrotikler gibi eşcinsellerin de tedavi edilebileceğine inanıyordu babam. 

[Babama açıldığımda] kızgındı ama çok da şaşırmış görünmüyordu… birkaç ay birbirimizle hiç konuşmayarak geçti. Sonra bana bir mektup gönderdi. El yazısıyla yazılmış güzel bir mektup. 4 sayfa. Şöyle yazıyordu: “Kötü davrandığım için üzgünüm. Sinirlendiğim için üzgünüm. Hayatımda en önemli insan sensin, seni seviyorum ve benim için en önemli şey senin mutluluğun. Eğer bu seni mutlu edecekse seni desteklemek istiyorum ve bir şekilde bir yolunu buluruz.”

Bu benim için büyük bir andı, mektup çok büyük bir andı ama her şey bu kadar kolay ilerlemedi. Eşcinselliğin tedavisine dair ortalıkta söylediklerini değiştirme gereği duymadı. 

İnsanlar babamla ilgili benimle konuştuklarında ilk merak ettikleri beni tedavi etmeye çalışıp çalışmadığı oluyor. Bu sorunun cevabı hayır. Hiç böyle bir şey olmadı.”

Richard Socarides’in babasıyla ilgili anlattıklarının tamamı aşağıda izlenebilir:

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s