‘Yerli’ bir üniversite sıralaması: URAP

Daha önce bu blogda yayınlanan bir makale, üniversite sıralamalarının ne anlattığına ilişkin küçük bir değerlendirme sunuyordu. ODTÜ’nün üniversite sıralamasına ise o makalede sıra gelmemişti; zira, ayrı bir makalede anılmayı fazlasıyla hak ediyordu. İşte şimdi sırası: URAP – University Ranking by Academic Performance.

URAP, adından da anlaşılabileceği gibi, üniversiteleri akademik performansına göre, özellikle de bilimsel üretkenliğine göre sıralıyor. URAP’ın Shanghai ya da THE gibi listelerden farkı burada yatıyor. Öğrenci sayıları, öğretim üyesi sayısı, Nobel ödülü sayısı gibi kıstaslar URAP’ta yok. Bunun yerine yayınlanan makale sayısı, atıf sayısı, etki faktörü gibi göstergeler var. Ayrıca, URAP’ın en önemli özelliklerinden birisinin üniversiteler arası ve  uluslararası bilgi üretme kapasitesini de ölçüyor olması. Farklı üniversitelerden akademisyenlerin ortak çalışmalarının sayısı da sıralamada dikkate alınan ölçütlerden biri.

Fakat URAP’ı diğerlerinden farklı kılan sadece akademik performansa odaklanması değil. URAP 2000 üniversiteyi listeliyor. Diğer listelerde ise, çoğunlukla ilk 500 üniversitenin uluslararası ligdeki konumu değerlendiriliyor. Hatta; örneğin THE’nin listesinde ilk 200’ün gerçek konum bilgisi verilirken, sonraki sıralarda 50 ya da 100’lük dilimlerle üniversiteler sıralanıyor. Dolayısıyla sadece Amerikan, İngiliz, Avustralya, Kanada ve birkaç Avrupa üniversitesinin gerçek sırası hakkında net bir bilgi sağlanıyor. Bir tür West and the Rest hikayesi.

URAP’ın 2000 üniversitelik listesindeyse dünyanın geri kalanının da küresel ölçekteki konumunu kapsayan bir resim çiziliyor. URAP diğer listelerde adı anılmayan pek çok üniversite nezdinde bu sayede bir tanınırlığa erişiyor. Listede Macaristan , Cezayir , İtalya , Japonya , İspanya, İran gibi ülkelerden üniversiteler var. Kendi web sayfalarından URAP listesindeki sıralarını, görünüşe bakılırsa biraz da gururla, duyuruyorlar.

URAP’ın dünya genelindeki akademik üretkenliğe dair genel bir resim çizmesine karşın, kullandığı metodolojinin ciddi eleştiriler aldığı da not edilmeli. European University Association’ın 2013 yılında yayınladığı ve dünyadaki üniversite sıralamalarını karşılaştırdığı raporu eleştirilerden birisini oluşturuyor.

URAP’ın bilimsel üretkenliği ölçmek için kullandığı ölçüt, Web of Science verilerine dayanıyor. Dolayısıyla, sanat ve insan bilimlerinin temsil edilmediği, sosyal bilimlerin de kısmen temsil edildiği bir veritabanıyla ölçümlerin yapılması söz konusu. Doğal olarak tıp fakülteleri ve temel bilimlerin ölçütleriyle üniversitelerin performansı ölçülmüş oluyor. Bu yanlılık 2016 Türkiye listesinde  Hacettepe, İstanbul ve Ankara Üniversitelerini bu yüzden üst sıralara taşıyor, örneğin.

Kısacası, URAP üniversite sıralaması yapan onlarca listeden biri değil sadece. Başka listelerde olmayanı, dünyanın geri kalanını da dahil eden bir resim çiziyor bu liste. Ama farklı disiplinlerdeki üretimi kapsayamadığı ölçüde diğer listelerden farksızlaşıyor.

‘Yerli’ bir üniversite sıralaması: URAP’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s