Mendeley, Zotero ya da Endnote – hangisini kullanmalı?

Pek çok kişi, atıf yönetim yazılımlarından birini kullanmaya başladıktan sonra, bunu neden daha önce öğrenmediğine hayıflanır. Neredeyse adettendir. Zira bir kütüphane oluşturduktan sonra, farklı referans verme sistemlerine uygun olarak atıfta bulunmak, kaynakça listesi oluşturmak ve format değişikliği gerektiğinde bunu birkaç tuşla yapabilme kolaylığı sağlıyorlar.

Gelgelelim, mevcut yazılımların hangisini tercih etmek gerektiği can alıcı sorulardan biri. Bu makale, mevcut yazılımlardan en bilinen üçü -Mendeley, Zotero ve Endnote- hakkında kısa açıklamalar sunarak, atıf yönetimine ilişkin tanıtıcı bir rehber sunuyor.

Mendeley

Mevcut araçların en genç üyelerinden biri. 2007 yılından beri hizmet veriyor. 2013 yılında Elsevier tarafından satın alındı ve önemli ölçüde yeniden geliştirildi.

Mendeley sadece PDF dosyaları üzerinde çalışmanıza olanak sağlıyor. Bu yazılımı aynı zamanda PDF reader olarak da kullanmanız mümkün. Aynı program üzerinde PDF dosyalarını açıp makalelerinizi ve kitaplarınızı notlar alarak ya da altını çizerek okuyabiliyorsunuz. Ayrıca, bilgisayarınızda oluşturduğunuz kütüphanenizi başka cihazlardan da görüntüleyebilmeniz mümkün.

Bunun dışında, Mendeley aynı zamanda akademisyenler arasında bir sosyal ağ işlevi görüyor. Researchgate ya da Academia benzeri bir platformla başka kullanıcıları takip etmeniz, ya da oluşturduğunuz kütüphanenize göre ilgili makale önerileriyle kütüphanenizi zenginleştirmeniz mümkün. Mendeley tamamen ücretsiz.

Zotero

2006 yılından beri hizmet veren bu yazılım bir diğer ücretsiz araç ve açık kaynak kodlu bir yazılım.

Zotero’nun Mendeley karşısındaki en önemli artısı Word dokümanlarını da kütüphaneye dahil etmeye olanak vermesi.  .doc formatındaki dosyalarla çalışan araştırmacıların bu yazılıma yönelmesinin en önemli nedeni bu. Açık kaynak kodlu ve kar amacı gütmeyen bir platform olarak çalışması nedeniyle de sempati topluyor. Thomson Reuters’ın Endnote’u ve Elsevier’nin Mendeley’i karşısında, bağımsız bir liman gibi.

Fakat, diğer yazılımlar karşısında en önemli eksiği reader olarak kullanılamıyor olması. Eğer makaleleriniz üzerinde notlar almak, önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmek gibi fonksiyonlara ihtiyaç duyuyorsanız, Zotero ne yazık ki ihtiyacınızı karşılayamıyor.

Endnote

Thomson Reuters’ın Endnote’u, esasında Mendeley’in yapabildiklerinden çok farklı sayılmaz. Eğer Mendeley’deki akademik sosyal ağ platformunu dışarıda tutarsak, diğer pek çok fonksiyonu Endnote’ta da bulabilirsiniz.

Fakat Endnote ücretsiz bir yazılım değil. Eğer mensubu olduğunuz kurum kurumsal lisans sahibi değilse, bu yazılımı kişisel olarak kullanmanız için bir ücret ödemeniz gerekiyor: 250$ kadar. Üstelik yazılımın yeni sürümünü yüklemek istiyorsanız da, Endnote lisanslı kullanıcılarına bedava sağlamıyor. 100$ da bunun için ödemeniz gerekli.


Özetle; her yazılımın diğeri karşısında artıları ve eksileri var. Tam da bu yüzden, her araştırmacı birini favorisi olarak benimsiyor ve hatta, diğerlerine karşı nefret besleyebiliyor. Tek bir makalede hepsinin fonksiyonlarını etraflıca karşılaştırmak ne yazık ki mümkün değil. Yukarıda kısaca anlatılan, sadece en önemli farklılıklarını öne çıkarıyor.

Mendeley, Zotero ya da Endnote – hangisini kullanmalı?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s