Yavaş akademi için bir çağrı

Akademik kariyerlerin yayın sayıları, kabul edilen proje fonları, atıf sayıları gibi ‘verimlilik’ kriterleriyle ölçülmesi hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de görece yeni yeni tesis edilse de, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki akademik alanın işleyişinde bu türden ‘verimlilik’ ölçütleri çok önemli.

416x4dQ1T6L._SY344_BO1,204,203,200_Maggie Berg ve Barbara Seeber’ın 2016 yılında yayınladığı The Slow Professor: Challenging the Culture of Speed in the Academy kitabı, bu performans ölçütlerinin hıza dayalı bir akademik yaşamı teşvik etmesine karşı yavaşlığı, yavaş akademiyi ve yavaş profesörü savunuyor. Berg ve Seeber’ın ‘yavaş profesör’ü savunmaları sadece hız kültürünün akademik üretimi tahrip ettiği fikrine dayanmıyor. Akademisyenlerin akıl sağlığı ve refahı için de işlerin biraz yavaşlaması gerektiğini dile getiriyorlar. Maggie Berg hız kültürünün ortaya çıkışını, bir söyleşilerinde şöyle anlatıyor:

Son yirmi yılda öğrenci sayılarının artışı, akademik çalışmanın geçici sözleşmelere dayalı olması, idari sorumluluklar, zamanın ve üretimin nicel ölçütlerle değerlendirilmesi gibi bir dizi etken söz konusu. Yayın yapma baskısı, yeni teknolojiler ve bunların neden olduğu karmaşa – tüm bunlar bizleri birbirimizle yüz yüze daha az konuşmaya ve hayatı multitasking bir biçimde yürütmeye götürdü. Artık birliktelik ve kolektif çalışma ortamının anlamı kalmıyor.

Bu kitap akademik yaşamın tüm bunlardan kurtarılması için bir manifesto sunuyor. Yavaş profesör iş stresini azaltmak, daha insani bir eğitim sunabilmek ve şirketleşmiş üniversite anlayışına direnmeyi hedefliyor. Bunun için en önemli eylem repertuvarı ise açık: gündelik hayatın, öğrencilerle ilişkilerin, araştırmanın, okumanın, yazmanın keyfine vararak, yavaşça, yapmak.

THE SLOW PROFESSOR: CHALLENGING THE CULTURE OF SPEED IN THE ACADEMY
Maggie Berg and Barbara Seeber
2016, University of Toronto Press
136 sayfa
ISBN 9781442645561

Yavaş akademi için bir çağrı” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s